යුද අපරාධ යෝජනාවලියකට උතුරේ පක්ෂ බරට වැඩ

0
25

මෙරට සිදුවූ බව කියන යුද අපරාධ හා මානව හිමිකම් කඩකිරීම් වෙනුවෙන්  යුක්තිය ඉටු කර ගැනීමේ ගැටලුව එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලය මඟින් ජාත්‍යන්තර අපරාධ අධිකරණය වෙත යොමු කිරීමේ නිර්දේශයක් මෙවර ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් සම්මත කර ගැනීමේ වුවමනාවෙන් නියමිත යෝජනාවට ඇතුළත් කර ගැනීමට දෙමළ දේශපාලන පක්ෂ හා සිවිල් සංවිධාන දැඩි ප්‍රයත්නයක නිරත වෙමින් එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සලයේ සාමාජික රටවල් හා සාකච්ඡා ආරම්භ කර ඇත.

ඒ අනුව දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රි එම්.ඒ. සුමන්තිරන් හා ටෙලෝ මාධ්‍ය ප්‍රකාශක කුරුස්වාමි සුරේන්දිරන් යන  මහත්වරු  ජිනීවා නුවරට ගොස් ඇති අතර ඔවුන් එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සලයේ සාමාජික රටවල් හා සාකච්ඡා ආරම්භ කර තිබේ.

එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සලයේ මෙවර සැසිවාරයේදී ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳව බි්‍රතාන්‍යයේ මූලිකත්වයෙන් ඉදිරිපත් කෙරෙන යෝජනාව මේ වන විට සකස් කිරීම ආරම්භ කර ඇති බවත් එයට ඉහත කී නිර්දේශය ඇතුළත් කර ගැනීම වෙනුවෙන් උපරිම උත්සාහ දරන බවත් කුරුස්වාමි සුරේන්දිරන් මහතා පැවැසීය.

ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් සැසිය ආරම්භයේදීම වැඩ බලන මහ කොමසාරිස්වරිය ඉදිරිපත් කළ වාර්තාවේ දෙමළ දේශපාලන පක්ෂ හා සිවිල් සංවිධාන විසින් යොමුකරනු ලැබූ යෝජනා කිහිපයක්ම ඇතුළත්ව තිබූ නමුත් ශ්‍රී ලංකාව ජාත්‍යන්තර අපරාධ අධිකරණය වෙත ඉදිරිපත් කරන්නැයි ඉල්ලමින් යොමුකළ යෝජනාව ඇතුළත්ව නොතිබුණු බව සුරේන්දිරන් මහතා පෙන්වා දුන්නේය.

මේ අතර  පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රි සුමන්තිරන් මහතා වෙත ලැබුණු විශේෂ ආරාධනාවක් මත ඔහු ජිනීවා නුවරට ගිය බව හෙතෙම ප්‍රකාශ කර තිබුණු අතර ඒ මහතා ඉකුත්දා (15දා) සිට එම කවුන්සලයේ සාමාජික රටවල් හා ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් වන සාකච්ඡා ආරම්භ කර තිබිණි.

දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රි සේලවම් අඩෙක්කලනාදන් මහතාද ඉදිරි දින කිහිපයේදි ජිනීවා බලා පිටත්වීමට නියමිත බව පැවැසුවේය.

එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සලයේ මෙවර සැසිවාරයේදී ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් ඉතාමත් ශක්තිමත් යෝජනාවක් සම්මත කර ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය බව පැවැසූ දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ නායක ආර්. සම්පන්දන් මහතා එයට එම කවුන්සලයේ සියලු සාමාජික රටවල සහාය ඉල්ලා සිටියේය.

ඩී.එල්. ජයකොඩි