ඔක්තෝබර් 20න් පසු ගල් අඟුරු ඉවරයි

0
10

ඔක්තෝබර් 20 වැනිදායින් පසුව පවතින ගල් අඟුරු අවසන් වන බැවින් සැපයුම්කරුවන් ගල් අඟුරු සැපයීම කඩිනමින් සිදු නොකරන්නේ නම් විදුලිය නිෂ්පාදනයේ දැවැන්ත කඩාවැටීමක් සිදුවන බවට ගල් අඟුරු සමාගම අනතුරු අඟවයි.

තම ආයතනයට එ‍ල්ල වී ඇති චෝදනා නීත්‍යනුකූලව නිරාකරණය කරන තෙක් මෙරටට ගල් අඟුරු සැපයීමට නොහැකි බව අවම ලංසුව ඉදිරිපත් කර තිබෙන ඩුබායි හි බ්ලැක් සෑන්ඩ් කොමඩිටීස් සමාගම සඳහන් කර ඇත.

එසේම අදාළ සමාගම ගල් අඟුරු සැපයීම සිදු නොකරන්නේ නම් මෙරට විදුලි උත්පාදනයට විශාල බලපෑමක් එල්ල වනු ඇති බවත් කඩිනමින් ගල් අඟුරු ලබාගැනීමට අදාළ පාර්ශ්වයන් කටයුතු කළ යුතු බවත් ශ්‍රී ලංකා මහජන උපයෝගිතා කොමිෂන් සභාවේ සභාපති ජනක රත්නායක පැවැසීය.

අවශ්‍ය ගල් අඟුරු ඔක්තෝබර් මාසයට පෙර ආනයනය කරන්නට නොහැකි නම් ඉදිරියේදී පැය 10-12ක විදුලි කප්පාදුවක් සිදුකිරීමට සිදුවන බවත් පවතින වර්ෂාව අඩු වුවහොත් එය තවත් වැඩි වීමට හැකි බවත් විදුලි ඉන්ජිනේරු වෘත්තීය සමිතියේ සභාපති අනිල් රංජිත් ඉ¾දුවර පැවැසුවේය.

පවතින ගල් අඟුරු තොගවලින් විදුලිය උත්පාදනය සිදුකිරීමට හැක්කේ ඔක්තෝබර් 20-25 දක්වා පමණක් බවත් එවන් අවස්ථාවක් උද්ගත වුවහොත් නොරොච්චෝලේ බලාගාර තුනම නතර කිරීමට සිදුවන බවත් ඔහු පැවැසීය.

එසේම ගල් අඟුරු සැපයුම්කරුවන්ට එල්ල වී තිබෙන චෝදනාවන් නීත්‍යනුකූලව නිරාකරණය කිරීමට සහ ගල් අඟුරු ප්‍රසම්පාදනය කිරීමේ විකල්ප යෝජනා සම්බන්ධයෙන් දැඩි අවධානයක් යොමු කරන බවත් විදුලිබල හා බලශක්ති ඇමැති කංචන විජේසේකර පැවැසීය. ලක් විජය බලාගාරයට අවශ්‍ය ගල් අඟුරු කඩිනමින් ලබාගැනීමට හා සැපයුම්කරුවන්ට එල්ල වී තිබෙන චෝදනා සම්බන්ධයෙන් ලංකා ගල් අඟුරු සමාගමේ නිලධාරීන් හා තෝරාගත් සැපයුම්කරුවන් සමඟ තමා සාකච්ඡා කළ බවත් හෙතෙම කීය.

එසේම ගල් අඟුරු ප්‍රසම්පාදන ටෙන්ඩරය සම්බන්ධයෙන් එල්ලවන චෝදනා පිළිබඳව විගණකාධිපතිවරයා විසින් විමර්ශනයක් ආරම්භ කර ඇති බවත් එම විමර්ශන වාර්තාව සති දෙකකින් නිකුත් කිරීමට විගණකාධිපතිවරයා පොරොන්දු වූ බවත් රජයේ මුදල් පිළිබඳ කාරක සභාවේ සභාපති ආචාර්ය හර්ෂ ද සිල්වා ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් සඳහන් කර ඇත.

විෂය භාර අමාත්‍යවරයා විසින් පසුගියදා රජයේ මුදල් පිළිබඳ කාරක සභා‌වෙන් සිදුකරන ලද ඉල්ලීමට අනුව මේ විමර්ශනය ආරම්භ කරන ලද අතර මේ සම්බන්ධයෙන් කඩිනමින් පියවර ගන්නා බවත් එම ට්විටර් පණිවුඩයේ දක්වා තිබේ.

මිතුන් ජයවර්ධන